TRUMP'IN TWEETLERİ ENDEKS OLDU!

PİYASALARIN BAŞKAN TRUMP'IN TWEETLERİYLE İMTİHANI

JPMorgan, Başkan Trump’ın tweet'lerinin finansal piyasa üzerindeki etkilerini izlemek ve ölçmek için bir endeks yarattı.

CNBC, Trump’ın viral “covfefe” tweet’ine atıfta bulunan “Volfefe Index” in, Trump’ın tweetlerinin ABD faiz oranlarındaki değişimi nasıl etkilediğini açıklamayı ve ölçmeyi hedeflediğini bildirdi.

2018 yılının başından bugüne kadar piyasa saatlerinde Trump’ın kişisel Twitter hesabındaki 4.000’den civarındaki tweetlerin 146’sının piyasayı hareket ettirdiği bildirildi.

Trump'tan gelen tweetler, özellikle “Çin” (China), “milyar” (billion) ve “ürünler” (products) gibi anahtar kelimeler içerdiklerinde, özellikle ticaret ve finansal politika açısından piyasa üzerinde etkili olduğu görüldü.

Rapora göre, tweetlerin yayınlanmasından hemen sonra ABD'deki piyasaların giderek daha fazla harekete geçtiğine dair güçlü kanıtlar var.

Endeks, CNBC’ye göre Trump’tan gelen bu tip tweetlerin Twitter kullanıcıları tarafından daha az beğenildiği ya da retweetlenmelerinin daha düşük olduğunu gösteriyor.

Geçtiğimiz ay Trump, Twitter hesabını Federal Rezerv'e ve Fed başkanı Jerome Powell'a ayar vermek için ve bununla birlikte ekonomiyi canlandıracağını düşündüğü düşük faiz oranlarını zorlamış oldu. Federal Rezerv'in işleyişi hakkında detaylı bilgi almak isterseniz "Fed'e Dair Merak Ettiğiniz Her Şey" adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu durum Başkan Trump'ın tweetlerinin çoğu Federal Rezerv’e odaklandığından ve ticari gerilimlerin yakın vadeli ekonomik performansa etki eden ve aynı şekilde Fed’in de bu gelişmelere tepki verdiği görüldüğünden mantıklı geliyor.

Trump, twitter hesabını iki ülke arasında sürmekte olan ticaret savaşında Çin'i vurmak için de kullandı. Kendi gümrük vergisi politikasını savunurken, bu ticari savaşın uzun vadede Çin işlerine ve ekonomisini etkilemesi konusunda kararlıydı. Bu konuyla ilgili daha önceden sizlerle bir yazı paylaşmıştık.

JPMorgan’in endeksine göre Trump’ın piyasaya etki eden tweetlerinin çoğunluğu öğlen ve öğleden sonra saat 2 civarında geliyor.

Trump, Kasım 2016'da seçildiğinden beri her gün ortalama 10 tweet atıyor ve 2017'de göreve başlamasından bu yana tweetleri 10.000'i aştı.

Peki şu an piyasaların durumunu merak ediyor musunuz? En güncel döviz kuru fiyatlarını takip etmek ve daha fazlası için tıklayın!

Kaynak: https://thehill.com/policy/finance/460452-jp-morgan-creates-volfefe-index-to-measure-trumps-tweets-impact-on-the-market