GR/$ Altın

ALIŞ 50,07
SATIŞ 50,08
FARK %0,08
Önceki Kapanış 50,07
Günün En Düşük Değeri 36,14
Günün En Yüksek Değeri 51,77

GR/$ Altın Pazartesi ( Ne Olur ? )

%100 Artar
3 Oy
* Gün içerisinde 09:00 - 15:00 arasındaki sonuçlar

GR/$ Altın Al/Sat İşlemleri (Günlük)

GR/$ ALTIN GRAFİĞİ

GR/$ Altın Yorumları

Yorum Yaz

GRDOLARALT ABD – İran önderliğinde jeopolitik risklerin azalması ile Altında düşüş ardından gelen tepki alımları sınırlı kaldı. Piyasaların risk iştahındaki artışa bağlı olarak güvenli varlıklara olan ilgisini yitirmesi sonucunda altın fiyatları gerilemeyi sürdürdü. ABD verileri zayıf. Dolar endeksi yatay. Çarşamba günü 1.faz imzalanırsa ardından 2. faz beklenir. Altın seviyesine baktığımızda ABD-Çin arasında halledilmeyen sorunlar görünüyor, yoksa fiyatı daha aşağıda görürdük. Teknik olarak Günlük düşüşte. BB bandı 4 saatlikte yukarı 51,3 de değen Gram/$ paritesi devamında aşağıdaki 49,6 seviyesine dokunup yukarı attı ve şimdi BB bant ortalamasının altında kalmayı tercih ediyor. Sonuç olarak yatay olar hareket ediyor ve 49,5 e gelirse bir kademe alınabilir.

  GRDOLARALT Gram/USD ABD-Çin ticaret savaşı, Fed öncülüğünde Merkez Bankalarının faiz düşürmesi ve büyümenin düşmesi ile Altının yükselmesine sebep oldu. En son ABD ve İran çatışması Altına tavan yaptırdı. Dün yumuşak ABD tavrı gevşeme yarattı. Teknik olarak Düşüş trendine girdi her ne kadar tepki alımları, stoplar olsada toplamda yön aşağı. Geçen ay başlayan yükseliş çizgisi aşağı 49,9 dan kırıldı. Göstergeler daha önceden düşecek demişti ve gecikmelide olsa gerçekleşti. Düşüş henüz sona ermedi. Aşağıda 49,0 destek.

  GRDOLARALT Gram/USD paritesi; ABD FOMC toplantı tutanaklarına göre faizde bir değişiklik düşünülmüyor. Erdoğan'ın sözlerinden 16 Ocak ta TCMB 100 baz puan indirim yapılacağını anlıyoruz. Türk hükumeti Libya da temsil oranı yüzde 30 islamcı tarafı destekliyor ve asker gönderiyor. Diğer tarafı ABD,Rusya Avrupa Birliği destekliyor. Türkiye tüketici fiyat endeksi yıllık yüzde 11.84 ile tekrar çift hanede devam ediyor. K.Kore Kim jong tehditvari söylemleri ve ABD-İran arasında savaş riskinin doğması Altını yükseltiyor. Teknik olarak ise; Yükseliş trendi içinde hızla yükseldi. Eylül ayında kıramadığı 49,9 direnç seviyesini Gram/USD test ediyor. Sonuç olarak yükselişte devam edecek görünüyor fakat önemli direnç noktasına da geldi.

  GRDOLARALT Gram/$ paritesi ABD-İran saldırı ardından başlayan gerilim, pazartesi öğleden sonra derinleşmemesi güvenli limanlardan kısmen de olsa çıkışları beraberinde getirdi. Sert yükseliş hareketinin ardından gelen kar satışları tepki niteliğinde değerlendirilmeli ve normal. Altın da bu gerginlikten beslenmeyi sürdürüyor. Piyasalarda risk iştahının toparlandığını görüyoruz. Dün ABD den gelen veriler pozitif gelmesi Dolar tarafının değer kayıplarını bir miktar sınırladı. Teknik olarak Gram/$ paritesi Günlük yükseliş trendinde ama 4 saatlik grafikte düşüşte ve yukarıda 50,6 direnci var. Ons 1557 seviyeyi güçlü kırdı ve üzerinde kalmayı şimdilik başarıyor, böyle kalırsa yönü yukarı. Şuan yükselmekte olan seviye 50,76 e değmediği için düşüşten 4 saatlikte kurtulamadığını görüyoruz.

   GRDOLARALT Gr/$ Risk iştahı zayıflıyor ABD 10 yıllık tahvil faizi düşüyor. Hafta sonu ABD-İran karşılıklı sert açıklamalar yapması tansiyonu yüksekte tutması yatırımcıları da güvenli limanlara yöneltiyor. Teknik olarak yükseliş trendinde olan altında haber akışı piyasa fiyatlamalarına yön veriyor. GramAltın/$ parite ilk hedefi 51,35 direnci kırarsa yukarıda sonra 53,11 direnci var. Aşağıda 50,0 desteği var. Sonuç olarak Dolardan altına geçiş için düşüşleri fırsat olarak kullanmak lazım

    GRDOLARALT 50 olur mu olur, beklemedeyiz. ytd.

    GRDOLARALT Gram/$ Kuzey Kore Lideri Kim yine dek durmuyor anlaşmaya uymam, yeni silah gibi söylem dili tehdit ederek gündeme girmeyi başarıyor. ABD ile Çin arasında anlaştık diyor resmi imza atamaması şüphe ile karşılamamıza neden oluyor. Bugün İranlı General Süleymani’nin, ABD’nin Irak’ın başkenti Bağdat’ta sabah erken saatlerde düzenlediği füze saldırısında öldürülmesi Altının sevdiği gelişmeler. Küresel büyüme ve enflasyonun az olması yatırımcıyı güvenli liman metale kaymasının önünü açıyor. Bunların üzerine birde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) yüzde 11,84 gelerek, beklenin üzerinde gerçekleşmesi Altını ve doları ralli yaptırır. Teknik olarak Yükseliş trendine giren Gram/$ paritesi gözünü 50,0 direncine dikmiş durumda.

    GRDOLARALT Gram/$ Geçtiğimiz hafta Noel tatili olmasından az hacimli ama altın son iki ayın en yüksek seviyesini yaşadı. hafta boyunca ralli yaşadı. Altın 2019 yılında ticaret müzakereleri ve düşük faiz ortamı son 6 yılın en yükseğinde. ABD’de büyüme endişelerine yönelik korkular altına alım getirdi. ocak ayının ilk 2 haftası beklenen anlaşmanın imzalanması risk getirebilir. Dolar endeksinde güç kaybı var. Teknik olarak Yükseliş trendi içinde. 48,7 güçlü dirençte eğer yukarı kırarsa biraz yukarı gider. eğer kıramassa bir düzeltme yaşanabilir. Yükseliş hızı azalıyor ( 27 Aralıktan sonra ). Biraz düşüş yapmasını beklerim.

     GRDOLARALT Gram/$ paritesi ABD-Çin anlaşmasının sağlanması küresel risk iştahı lehine yorumlanabilir. Ancak anlaşmanın imzalanmasına yönelik biraz endişe söz konusu. Johnson’ın anlaşmasız-Brexit endişesini yeniden yaratması Altını biraz olumlu etkiliyor. Son dönemde önce dolar yükseliyor sonra Altın buna ayak uyduruyor en sonunda dolar düşüyor ve altın ayakta kalıyor. Büyüme yönlü korkular Altının yükselmesinde önemli rol oynuyor. Teknik olarak günlük ve 4 saatlik yükseliş trendinde. 110 günlük alçalan düşüş yukarı kırıldı. Çanak oluşumu görülüyor. RSI aşırı yüksek satış öneriyor. Hızlı yükseliş tam gaz yukarı gidiyor.

     GRDOLARALT Gram/$ FED’in 2020 yılında faiz artışına gitmeyecek olması Altını destekliyor. 2 haftadır ABD 10 yıllıklar yükselişte olmasına rağmen Gram/$ paritesi yukarı gitmesi içinde özel bir neden barındırıyor. Teknik olarak: Günlük yükseliş trendi içinde. 18 aralıkta bahsettiğimiz üçgen yukarı veya aşağı kıracak demiştim ve yukarı kırmış durumda. 4 aylık düşüş çizgisi dün yukarı kırıldı ve yukarıda 48,4 - 48,6 dirençleri var. Şimdilik yön yukarı fakat yakında aşağı bir düzeltme bekliyorum.

      GRDOLARALT Gram/$ İng. Johnson Brexit’in 2020 yılı sonuna ertelenmemesi için anlaşma olup olmayacağına dair ibareyi göz ardı eden söylemleri sonrası anlaşmasız Brexit ihtimalinin yeninden gündeme gelmesi sebebiyle, piyasalardaki risk iştahı azaldı. Altın yukarı hareketlendi. ABD verileri pozitif doları destekliyor. Teknik olarak 2 haftalık bir RSI üçgen formasyon içinde sıkışıyor. Bir yukarı veya aşağı gidecek. 47,55 direnci önemli hale geldi. kırarsa 47,63 - 47,81 dirençler hedef, dönerse 47,37 destek hedef. Günlük hafif yükselişte.

      • GRDOLARALT @umut_dunyası GramAltın/TRY FED’in 2020 yılında faiz artışına gitmeyecek olması Altını destekliyor. ABD 10 Yıllık tahvil faizleri yüzde 1.9 seviyesi üzerinde ve 5 aydır düşüş çizgisine geldi yukarı kıracak mı Küresel büyümenin yavaşlama endişeleri 2020 de Altını destekliyor. ABD-ÇİN için Trump anlaşma tamam, bürokrasi bekleniyor demesi Altına ters rüzgar. Teknik: Günlük yükselişte fakat detaya indiğimizde 4 saatlikte aşağı bir düzeltmede. fincan kulp ihtimali 280 e geri çekilmesini sağlayabilir. Yukarıda direnç 290. Sonuç olarak günlük ve 4 saatlikte de yön yukarı.

      • GRDOLARALT @Can_Objektif Günaydın, öncelikle yorumlarınız ve paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Güncel GR Altın/USD yorumunuzu öğrenmek istedim. Bugünkü seviyeden USD'ye geçmek mantıklı mıdır? Beklenebilir mi? Tekrar teşekkür ederim.

      GRDOLARALT Tfx ten duyuru yapmışlar. Piyasalar altın ve gümüş için bir süre kapalı olacak 

       GRDOLARALT Bu ülkede ne değiştide bu işler bu kadar dustuuuuü... zarar ediyoruz zarar...iş yok. esnaflık bitmiş...?

        GRDOLARALT Selamlar Arkadaşlar ben vakıfbank altın hesabı kullanıyorum. Ancak alim satım arasındaki farkı yüksek buluyorum. alim satım arasındaki farkı en az olan banka hangisi acaba. birde vakıfbanktaki altınları gram cinsinden yeni bankaya aktarmada sorun olur mu acaba.simdiden teşekkür ederim

        GRDOLARALT Gram/$ FED'in 2019'un geri kalanın da bir indirime gitmeyecek. 13 Aralık'ta İngiltere seçim sonucu. Trump'ın Çin malına ek yüzde 15 gümrük vergisini iptal etti. Fakat Altın yinede yükseliyor: sebebi mevsimsel ve 1 ay önce beklediğimiz gelişme. Teknik olarak 47,9 ana düşüş kanal üst sınırını kırabilecek mi? RSI da yükselişte. Günlük zayıf yükselişte. 2 haftadır sıkışma içinde rahatlamak istiyor. Aşağı bir miktar rahatlama bekliyorum.

         GRDOLARALT Gram Altın: ABD ve Çin’in ilk aşama anlaşması üzerine uzlaşmaya vardığını açıkladılar ve 15 Aralık tarifeler uygulanmadı. fakat resmi bir anlaşma görmediğimizden ve zaten daha önce 1.faz anlaşma fiyatlandığından Altında bir düşüş olmadı. 2.faz içinse vakit çok. ABD 10 yıllık tahvil faizleri biraz geri çekilderek altında düşüşleri sınırladı. Haftaya risk iştahı yüksek başladı. Teknik olarak 2 haftadır bir sıkışma var ve sonucunda yukarı veya aşağı gidecek. 47,97 dan geçen 3 aylık düşüş çizgisini yukarı kıramazsa aşağı iner. Günlük yükseliş trendinde.

         GRDOLARALT Fed faizlerin artması için enflasyonun ciddi yükselmesi gerektiğini belirterek gelecek yıl için artırım yok. ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile ticaret anlaşması görüşmesinde, birinci faz anlaşma konusunda uzlaştıklarını açıkladı. ABD, Çin ürünlerin üzerindeki ek tarifeleri erteleme sözü verdi. ABD Senatosu, 1915 olaylarını 'Ermeni Soykırımı' olarak tanıyan yasayı onayladı, son karar Trump önüne gelecek. Türkiye tepki gösterdi. Teknik olarak bu ay sıkışma devam ediyor. Orta derece günlük 47,7-47,0 aralığında yükselişte. Şuan biraz yatay devam edeceğini bekliyorum.

          GRDOLARALT GR/$ Altın Altın dün kü seansa 1464,02 dolar/ons seviyesinden başladıktan sonra, FED toplantısına kadar alıcılı seyrettiği bir seansı yaşadı. FED beklendiği gibi faiz konusunda bir değişikliğe gitmedi. Başkan Powell sonrası 2020 yılında bir faiz artırımı gelmeyeceği beklentisi kıymetli madenlerin hızla güçleneceği anlamına geliyor. Teknik olarak fincan kulp formasyon devamı gelebilir ise 48,0 e çıkar. 2019.9.4 te başlayan düşüş kanal üst sınırı 47,8 test ediyor. kırarsa yukarı devamı gelir.

          GRDOLARALT GR/$ Yurtdışında noel tatili öncesinde pozisyon değişimleri ve kapanışları için gündem oldukça yoğun ve volatiliteye fazlasıyla uygun. Yarın Fed kararları yeni tarifelerin devreye gireceği 15 Aralık tarihi bekleniyor kritik. Teknik olarak: Günlük grafikte alçalan dar kanal içerisinde sıkışıyor bir haber bekliyor ve yakında yukarı-aşağı gider. Günlük stoplar: 47,71 direnç ve 46,71 destek. 4Saatlik stoplar: 47,11-46,91. Saatlik biraz yukarı çıkış beklerim

           GRDOLARALT GRAM/USD ABD’den güçlü gelen istihdam verileri ve ABD-Çin ticaret görüşmelerine yönelik iyimserlik altını negatif etkiliyor. Aynı zamanda Fed’in yeni bir faiz indirim beklentilerini düşürdü. Teknik olarak 46,7-47,6 yatay bant aralığında 8 kasımdan buyana ilerliyor. Cuma hızlı düşüş ardından yeterli toparlanamadı, negatif hava GRAM/USD paritesinde bugünde devam ediyor. Fakat az daha tepki alımı beklerim.