3000 Karakter
Görsel Yükle

gram-altin Arkadaşlar internet bankacılığından altın alıp satmak caizmi? Fetva hattını aradım caiz olmadığını söyledi katılım bankasından aldığımı söyledim oda caiz değil fetva veremem dedi net bilgisi olan varmı?

107 8  Kişi 73 Kişi
3000 Karakter
Görsel Yükle
  • gram-altin @lazkopat6134 fetva meselesinde fetva veren hoca sorumludur. fetva alanın sorumluluğu ise vicdani ile fetvayı tartmak ve doğru kişiden fetva almaktır. Diyanete güvendiğim için, doğru bir kaynak olarak gördüğüm için onların fetvası ile amel ederim, vicdanım da elverdiği için, bu işleme giriyorum. Bu işlemin helal olmaması durumunda ise bu iki şart yerine getirilmesi halinde AllahuA'lem biz mesul olmayız. feyva verenler mesul olur.

  • gram-altin Peşin olarak alım satım yapıp fiziki olarak alabildiğiniz için kuveytürkte bir karşılığı olduğu için caiz değil diyemezsiniz. Diğer bankaları bilemem.

  • gram-altin @kuyumcu ceylan Hocam İsmail ağa buna fetva vermedi diyanet ve cemaat bizi çelişkide bırakıyor dediğiniz gibi kuvveyt altın veriyor ama gram olarak aldığın altını fiziken verirken bile fark alıyor şimdi siz faturanızı bile 2 gün geç ödeyince faize bulaştığımız durumda buna caiz diyebiliyormusunuz

  • gram-altin @lazkopat6134 Benim BRÜT bilgim var....... AMELLER NİYETLERE GÖRE OLDUĞUNA GÖRE; Internet bankacılığını önce gerçek banka gibi düşünüyorsun. Sonra bankada çil çil fiziki altınların olduğunu düşünüyorsun (dikkat et, kimyasal, sıvı veya gaz şeklinde değil). İstersen resmini çizip daha net görebilirsin. Ondan sonra gramlar havada uçussun...) Tatmin olmadıysan başka önerilerim de var....... (Seni daha da rahatlatayım, hani para varya, o paraların yaklaşık %20 si banknot olarak vardır. Geri kalanı hayalidir, yani yoktur. Ama Kimse caizliğini düşünmez.)

  • gram-altin @fetih42 banka sanal yapsa zarar eder senin aldigin kadar altin bankada aliyo karini koyup sana satiyo

  • gram-altin @lazkopat6134 Bende hocayım. diyanet katillim bankalarından caiz diyor takma başkasını. nasıl caiz oluyor? Açıklayayım: diğer bankaların elinde altın olmadan sana altın sattım diyor. yani gitsen istesen TL veririm altın veremem diyor. çünkü elinde altın yok. olmayan altını satmış. caiz değil. katılımcı ise istediğin zaman sana altınını hatta bankamatikten bile veriyor(Kuveyt) internete gelecek olursak, internettn aldığın zaman altını emanet olarak senin hesabına geçiriyorlar ve karşılığını peşin olarak TL yi elindej alıyorlar. boylede helaldir diyor. ama şart önemli banka sana gerçekten de altın satmış olmalı. Bunun delili sen altınını bankadan gidip altın olarak alabiliyor oomalisin

  • gram-altin @mmtt Fiziki olarak vermese de o anki karşılığıını veriyor sana bence aynı şey gidip kuyumcudan fiziki olarak alabilirsin o parayla hatta zarar da edersin al/sat olduğundan

  • gram-altin @lazkopat6134 Bende araştırdım, Banka, sen internetten aldığında, senin adına aynı miktar altını alıp, talep anında fiziki olarak verebiliyorsa, uygun denildi. Kuveyt’te bu şekilde çalışıyorum. Tavsiye ederim.

  • gram-altin @lazkopat6134 Kuveyt Türk te müdürle görüştüm . bu konu beni de merakta bırakmıştı. istediğiniz zaman altinlarinizi fiziki olarak alabilirsin dediler. diğer bankalar sanal olarak bu işi yapiyorlar. yine de karar sizindir.

  • gram-altin @cetin-canbaz Yani kuyumcudaki daha da bir abes ve caiz olmamayı aşan bir durum. Ortada para bile yokken para kazanmak. Bankalarda caiz deği demiyorum paran karşılığında altın teminatı alıyorsun istediğinde fiziki olarak da veriyorlarsa sıkıntı olmamalı


YENİ ÜYELİK

  PİYASALARI ÇOK DAHA KOLAY TAKİP EDİN, ÜYE OLMANIN AVANTAJLARINDAN FAYDALANIN.

PİYASA ÖZETİ

Bizi Takip Edin

  Sosyal medya hesaplarımızı takip edin. Güncel finansal gelişmelerden haberdar olun.

Yorum Yaz