3000 Karakter
Görsel Yükle

USD Aşılar fena gitmiyor, böyle gidişle yılın ortasından sonra ekonomik toparlanma artabilir. Kripto paralarda ki yükseliş balonu, virüs kaynaklı ekonomik olumsuzluk sayesinde artışa geçmiş bulunması çok önemli bir gösterge niteliğinde. Ekonomide toparlanma ile kripto serüveninin zayıflamaya dönmesini beklerim. ABD bütçe ve cari açığının büyümesi doları baskılıyor. Fakat Biden in gelişi ile güven unsurunu tesis ederek ABD 10 yıllıklar yüze 50 yükseliş kaydetmesi ile doları güçlendirme adımları atılması olasılık dahilinde. Dünya da 2021 yılı içerisinde, zarar gören ekonomilerin yeteri kadar toparlanamaması sebeplerinden kaynaklanacak bir dalga ile dolara yönelimin artması ve borsaların buna karşılık düzeltme tepkisine vermesi azımsanamayacak bir ihtimal olarak önümüze çıkabileceğini düşünüyorum. Eğer bu son senaryo gerçekleşirse Bist 100 bu düzeltmeden kurtulamaz yakalanır. Bu yıl yaklaşık 220 milyar dolar borç ödenecek. Yurt içine dönersek; Fitch Ratings, Türkiye'nin uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notunun "BB-" olarak teyit edildiği, kredi notu görünümünün ise negatiften durağana çevirmesi, TL varlıkları açısından kısmi pozitif gelişme. TCMB politika faizi sabit tutularak risk priminin düşmesine ve bazı net sermaye girişlerine yol açmakta ve USDTRY endeksi daha aşağı gitmek için şartların pozitif sürmesine yol açmakta. Bununla beraber gram altın 400 altına yerleşme gücüne sahip. USDTRY teknik olarak incelersek; Düşüş trendi içerisinde aşağı gidiyor ve Dolar endeksi yatay trendi ile buna destek vermeye devam ediyor. Eğer döviz ağırlığını bu süreçte azaltan olmuş ise yine bir miktar daha azaltmakta fayda olacağını düşünüyorum. Not: Döviz konusunda büyük gelişmeler olduktan sonra birkaç gün fiyat pek tepki vermeye bilir. Çünkü yatırımcıların endekse bakışını değiştirmek biraz zaman alabiliyor. Özellikle yurt dışı yatırımcıların işlem saatleri gece- gündüzleri farklı. Bu sebeple bazen önceden hareket etmek karlı.

Tümü (4) 11 Kişi 0 Kişi
3000 Karakter
Görsel Yükle
  • USD @Serkan M. Teşekkürler, aslında düşüşleri kademeli satış yapmak için değerlendirmek lazım, daha sonra yükselişte alım yapılarak değerlendirmek karlı olur. Eğer bu seviyenin altına ineceğini bekleniyorsa satış yapıp zararın neresinden dönülse kardır demek uygun olur.

  • USD @gogedikoglu Hangi vadeler olduğunu açık yazmamışım. Kısa vadede Usdtry ve gram düşeceği fakat uzun vadede doların artacağını beklerim. Yukarıda bunların kısa vade için düşüş yönünde yazmıştım. Borsa ve kriptolar için kısa vadede yükseliş yaşayacağı ve ileriki aylar için ( yukarıda belirttiğim) bir düşüş yaşanacağını beklerim.

  • USD @Can_Objektif Söyledikleriniz çoğuna katılıyorum. Doların belirttiğiniz sebeplerden düşeceğini daha önce profilimde belirtmiştim. Geçen haftalarda da doların 7 liranın altına ineceği tahmininde bulunmuştum. Ancak doların ve altının düşeceği gibi paylaşımlar beğenilmiyor. Arkadaşlar yüksekten dolar altın almış olabilirsiniz, ancak düşeceğini de hesaba katmak kabullenmek zorundasınız hoşunuza gitmese de olaylara objektif bakmak gerekiyor. Ancak karamsarlığa kapılmak da doğru değildir. Hiçbir varlık sürekli yükselmez, sürekli düşmez. Kar ile zarar kardeştir. Sevgiler. YTD.

  • USD @Can_Objektif Analizde herşey düşüyor nasılsa. Coinler, borsa, usdtr, altın hepsini düşürdün.


YENİ ÜYELİK

  PİYASALARI ÇOK DAHA KOLAY TAKİP EDİN, ÜYE OLMANIN AVANTAJLARINDAN FAYDALANIN.

PİYASA ÖZETİ

Bizi Takip Edin

  Sosyal medya hesaplarımızı takip edin. Güncel finansal gelişmelerden haberdar olun.

Yorum Yaz